Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

zdrowy królik i podstawowe problemy zdrowotne FAQ - o zdrowiusterylizacja i kastacja cz.1
sterylizacja i kastacja cz. 2 pchły myksomatoza niedrożność układu pokarmowego
symptom "przechylania głowy" o bólu jak żyć a alergią (i królikiem)? miękkie kupy ropnie
infekcje bakteryjne kiedy do weta? choroby zębów Encephalitozoon Cuniculi
infekcje dróg oddechowych Czekolada jest niebezpieczna! Wybrane choroby oczu Rak u królic
Wyłysienia i ranki na podeszwach skoków -
nowość!

Co gryzie królika?

do drukuwydrukuj ten artykuł

Królika mogą gryˇć pchły!

Jeśli Twoj królik miewa styczność ze zwierzętami, które wychodzą na zewnątrz, to jest prawdopodobne, że pewnego dnia moga dostac pcheł. Pchły sa dość powszechne, można przynieść je do domu nawet na butach. W najlepszym razie mogą być złośliwymi szkodnikami, ale moga tez powodować ciężką anemię a nawet śmierć. Ukąszenia pcheł wywołuja też dość mocne swędzenie, zwierze może się strasznie dręczyć, drapie się bez przerwy i nie może odpoczać. Ważne jest wtedy, żeby jak najszybciej pomoc królikowi pozbyć się takich nieproszonych wampirków.

Po czym poznać, że królik ma pchły?

Zazwyczaj pierwszym sygnałem do niepokoju jest gwaltowne drapanie się zwierzęcia, prawie bez przerwy. Na głowie, za uszami można wypatrzyć przemykające się ciemne punkty. Poza tym w futrze można znaleˇć czarnawy "brudek" i coś jak bialy piasek - to odchody i jaja pcheł.

Jak walczyć z pchłami?

Na ogół zaleca się łagodne środki w postaci zasypek i spray'ów dla kotów. Należy też dokładnie wydezynfekować otoczenie królika, wyczyścić klatkę i wszystkie sprzęty, wymienić ściółkę itd. Nie zaleca się kąpieli królików - bardzo ˇle znoszą stres z tym związany. Sprawdzanie królika, czy nie pojawiają się pchły (mogą się jeszcze przez jakiś miesiąc wylęgać z nieusuniętych jaj) i ewentualnie powtorzyć kurację.

Istnieje obecnie nowa generacja środków do walki z pchłami - tzw. "spot flea treatments" - środki aplikowane w jednym miejscu.
Do grupy tej zaliczają się Advantage (zawierajacy imidacloprid, firmy Bayer) dla kotów i Frontline (fipronil, firmy Rhone Merieux Inc.). Frontline'a powinno się unikać (były przypadki śmierci królików po zastosowaniu środka), Advantage może być stosowany na królikach, ale potrzebne są pewne środki ostrożności - zwierzę, na którym zastosowano Advantage powinno być odseparowane od innych zwierząt, które mogłyby zlizywać ten środek i mieć problemy z systemem pokarmowym. Generalnie - Advantage wydaje się być bezpieczny dla królików i nie zanotowno innych skótków ubocznych, niż powyższe.
Można go dostać wyłącznie u weterynarza i to on powinnien określić dawkę.

Jak działa Advantage?

Środek stosuje się miejscowo aplikując go pomiędzy uszami. Tyle. Specyfik przemieści się wraz z warstwą tłuszcową na skórze po całym ciele, w wyniku poruszania się królika i grawitacji. Generalnie produkt pozostaje na skórze, gdzie w ciągu 12 godzin jest w stanie zabić 90% pcheł, nastepnie przez miesiąc zabijać pojawiające sie pchły (ewentualnie wylęgające się). Kuracje powinno się powtórzyć po miesiącu, a nastepnie po dwóch.
Zaletą Advantage jest szybkość i skóteczność działania, a także całkowcie niestresujacy dla zwierzęcia sposób jego aplikowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to środek bardzo silny i może być stosowany wyłacznie pod opieką weterynarza i z zachowaniem środków ostrożności.
Jego cena też może być odstraszająca.

Dodam, że kiedy Lidce przytrafily sie pchły zastosowałam Advantage (również zaprzyjaˇniony królik, oba dostały pcheł od kotów) i byłam zaskoczona jego skutecznością. Nie próbowałam wtedy innych środków, ale na owym drugim króliku wypróbowo wcześniej kilka, ale nie podziałały. Acha, Advantage, ktory dostałam od swojego weterynarza był dla zwierząt do 3-4 kg, a mój weterynarz (znający wagę mojej Lidki) wyraˇnie określił dawkę i aplikowałam środek trzykawką, aby użyć dokładnie tyle środka, ile trzeba. To wszystko jest bardzo ważne - to naprawde silny śrdek!

House Rabbit Society zaleca ostożność w stosowaniu Advantage (Frontline odradza całkowicie) i, o ile to możliwe, wypróbowanie najpierw łagodniejszych środków.

Tu można obejrzeć obrazek (duzy!) z SA o tym, jak działają te środki (na razie tylko wersja angielskojęzyczna, postaram się też dołączyć artykuł).

Tekst na podstawie "Scientific American" 09/2001 nr 3(285) oraz na podstawie informacji ze strony HRS.

A oto list Pani Weterynarz (serdecznie jej dziekuję za odpowiedˇ), która poprosiłam o opinię na ten temat. Warto przeczytać, żeby mieć ogląd na sprawę z różnych stron:

"Witam.

W Polsce, tak jak na świecie, weterynarze stosują preparaty Adwentage i Frontline. Są to rzeczywiście świetne środki, ale jeśli mam być szczera, unikam ich w swojej praktyce. Doszły mnie bowiem słuchy, że już kilkakrotnie po ich zastosowaniu króliki dostawały zapaści lub trafiały do lecznic z objawami silnego zatrucia. Może to jest skutek przedawkowania preparatów (tak jak Pani pisała ich opakowania są przeznaczone dla kotów i psów o różnej wadze ale nie niższej niż 3-4 kilo). Wychodzę z założenia, ze jeżeli mam inne, bezpieczne (bo sprawdzone) środki - nie będę ryzykować. Oczywiście decyzję co do stosowania preparatów, o których Pani pisała, pozostawiam moim kolegom po fachu.

Polecam następujące preparaty:
Pularyl - zasypka
Insectin - zasypka
Biocyd - płyt Pozdrawiam

Milena Wojtyś"

do gory

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2007,
Anna Marczewska www.uszata.com